Нисмо могли да учитамо Disqus. Ако сте модератор погледајте нашводич за отклањање проблема како бисте пронашли више информација о насталој грешки.

Bianca • пре 4 године

Ova diskusija je tek na pocetku, i mnogi drugi elementi se miraju uzeti u obzir. Ljudska bica su drustvena po prirodi. U sustini, pojedinac postoji samo kao dio svoje zajednice, sto god da ona bila. Nije liberalizam gubitnik zbig svoje racionalne prirode — da bi se navidno morao povuci pred iracionalnimboitanjima srca! Moze tako izgledati — ali nije to sustina. Liberalizam, nad-nacionalne, nad-drzavne institucuje su stvorili neprirodnu okolinu u kojoj covek, kao drustveno bice vise nema kontrolu nad odlukama, i ne zna KOGA pozvati na odgovornost. Liberalizam je ideja gdje neizabrani i cesto bezlicni birokrate donose odluke koje smisla nemaju za ljude i njihove zajednice — i prisiljeni su da prihvate odluke elita koje umisljaju da znaju bolje od “obicnih” ljudi.
Sto se desava je pobuna protiv ODUZIMANJA DEMOKRACIJE. Cak u monarhijama i diktaturama pistoji vise demokracije od birokrata koje su pokirne korporacijama i koje ne zele nikakve prepreke na putu profita — a kamo li nekih “zatucanuh” naroda koji zeli da ima kontrolu nad svojim zivotom. U sustini danas postoje dva sistema u svetu. Jedan je baziran na drzavi koja upravlja svim subjektima — korporacijama, ekonomijim, drustvenom pravdom. Svaka monarhija danas na Bliskom Istoku je bazirana na tom modelu, i vladar je odgovoran. I sve dok je javno mjenje pozitivno po pitanjima socijalne pravde, i ekonomske buducnisti za nove generacije, sistem funkcionise. Ili se reformira. Ruski model je na oovrsini. slican zapadnom, ali je u sustini baziran na upravljanju drzavom kao da je korporacija cija odgovornost u sferi ekonomije, socijalne pravde i odbrane je jasna. U Kini, slican model drzave kao korporacije, samo nema zapadnih izbora , vec je vkadavina piramida gdje se pijedinci uzdizu na funkcije drzave, i sam vrh politike. Od osam na vrhu, jedan he izabran za predsednika. Taj sistem vlada u ime drzave, naroda, nacije — kako gid hocete.
U US i EU — institucije izabrane ili postavljene, sluze korporacijama. Zato je na primer bili nemiguce sprovesti Brexit, jer kirporacije, stvarni vladari diktiraju piliticarima a politicari igraju igre da se izbegnu idluke naroda. U EU to je lakse jer su korporacije i osnovale zajednicu. To je bio prvi do sada eksperiment stvaranja institucija kijima diktiraju korpiracije i koje bi postepeno smaknule okvire drzavnog donosenja odluka inprepustilo stanovnistvo pod kompletnu kontrolu korporacija. Interesi korporacija iz senke bi odlucili sudbine ljudi. Instinktivno, ljudi ne podnose jaram kada im nije jasno tko drzi bic. I koga drzati idgovornim. Koliko se vec bune razni dusebriznici da je Modi postao autoritaean. Jer kada netko stvarno upravlja drzavom, zna se dobro kako zastititi nacionslni interes a ne dati korporacijama da narod muzu.

Sto se tice Amerike, neki se smatraju Amerikanci, i misle da se odluke miraju donositi u interesu nacije. Drugi veruju da je pripadnost svojoj rasi ili drugoj grupi vaznije, i sve idluke se baziraju na tom filteru. Kuca podeljena ne stoji. Oteto — prokleto.

дулебг • пре 4 године

Да, суверенизам је демократско питање. Народи јесу биолошке заједнице, склоне заједничкој одбрани, а са влашћу склапају "друштвени договор": колико ће своје слободе и прихода уступити у замену за мир, просперитет и правду. Колико год неки систем био "ауторитаран" - не може се одржати без сагласности народа; може на кратко - онда је то терор.

Да не заборавимо и други проблем: друштва под влашћу корпорација нагло пропадају, осиромашују и остављају своје поданике без перспективе. На другој страни - јаке државе показују нову виталност и просперитет.

Bianca • пре 4 године

Vas zadnji paragraf je u stvari pravillo koje danasnjica potvrdjuje. Drustva pod vlasnistvom korporacija propadaju — jake drzave pokazuju vitalnist i prosperitet.
Problem je ogroman. Korporacije su organizacije koje se vode profitim. Zato i ne mogu upravljati drustvom, mogu ga samo iskoristiti. Ali kada drzava iskoristi sve organizacione i upravljacke vestine korporacije, midel he efikasan. Drzava ima svoj primarni razlog za postojanje, i svi u drustvu igraju svoju ulogu. Efikasna drzava sa posvecenim vidstvom ima mandat naroda.
Prednost je u mogucnosti drzave da koristi sve poluge u svrhu pistizanja cilja. Rusija je uvek bila naucna sila, ali je u zadnjih dvadeset godina uspela da tu prednost usmeri na odbranu, svemir, poljoprivredu, transport, nuklearnu tehnologiju, infrastrukturu, i veliku stambenu izgradnju. Kina se je pidigla na snazi svog naroda i dobro upravljanog sistema proizvodnje za potrebe zapadnih prouzvodjaca. I prerasla u proizvodjaca bez premca, konkurira najvaznijimbtehnoligijama zapada. I investira diljem sveta u infrastrukturu.
Kada Trump zabranjuje Kinesku tehnologiju — sam sebi steti. Ali verujem da je to namerno, da se gurnu americke korporacije u konkurenciju. Ali je to veliki rizik. Korpirativni mozak ne shvaca sto je uvreda. Kineski narod je skroman ali vrlo ponosan i emocionalan. Sutra ce biti kasno Americi da trazi partnerstvo, jer nikada nece biti poverenja u one koji krse sva pravila, svoju rec i potpis. Stagnacija je vec odavno zahvatila stari kontinent. Drzave kojima vladaju korporacije nemaju sposobnost da shvate logiku uspesnih pregovora u kojima obadvije strane imaju korist. Korporacije misle samo o sebi, i svojim uskim interesima, i tu ni predsednici nemogu nista.

Danas su tehnollogije vrlo kompleksne, i bez direkcije drzave, ne mogu postici svoj puni potencijal.

Дуња • пре 4 године

Вучићеве Србе држе "апстрактне идеје и идеали, као што су демократија, једнакост и различитост" док шиптаре, уз Американце, држи идеја " истеравали из земље како би на целом континенту створили сопствену државу?"..некима у Србији можете рећи "племе моје сном мртвијем спава"

Guest • пре 4 године
Дуња • пре 4 године

Прочитајте, виде и други https://eadaily.com/ru/news...

Guest • пре 4 године
Дуња • пре 4 године

Имамо млади кадар, више него спреман за научну сарадњу и рад на озбиљним пројектима у Русији и Кини, АЛИ не препоручује се из еунатоуса да одлазе на исток...уосталом ко би радио за Амере и компанију....