Nepodarilo sa nám načítať Disqus. Ak ste moderátorom, prosím navšívte nášho sprievodcu na odstraňovanie porúch.

Laco Akro • 6 rokov pred

nechápem,nerozumiem,som úplne mimo .........

Gonzo • 6 rokov pred

sa ti ani nedivím, ale ako hovoril čašník vo filme Kurvahošigutentág, pred tým ako jebol utierku o zem a odišiel " Jiná doba !!! "

Jan Kárník • 6 rokov pred

Být celý den na letišti kvůli deseti startům...no těžko jich žák za den asi víc pobere, nebývalo zvykem odlétat osnovu za den. V aeroklubu, blahé paměti, jsem se kdysi ptal náčelníka, že bych si dal také jeden okruh, že už bude večer...."co chceš, vole, vždyť si včera jednou letěl." První věci, co jsem se naučil ovládat, byly krumpáč a traktor, blaník přišel později.
Když někdo nepochopí, že v aeroklubu si lidé pomáhají navzájem a společně přispívají k fungování letiště podle svých možností, asi tam nemá co dělat.

Martin Frič • 5 rokov pred

10 startů a suma 2 hodiny je max denní limit na žáka ve výcviku. Alespoň tedy v Čechách.
možná by bylo dobré ze strany žáka dávat pozor při teoretické výuce předpisů.

Juraj Dudáš • 6 rokov pred

Priatelia

Nechcem sa pliesť do diskusie medzi aeroklubom a ich žiakmi (zákazníkmi) bezmotorového lietania to je ich interná záležitosť

Ale v reakciách pod článkom ma zaujala jedna veta s ktorou nemôžem súhlasiť:

Ak si inštruktor môže zalietať na študentove náklady a zapísať si nálet, už to nerobí nezištne.

Toto naozaj môže napísať len človek ktorý, nevie nič o tom čo je to práca inštruktora v lietaní.
Ja som absolvoval inštruktorský kurz v leteckej škole v Nitre na jeseň v roku 1986. Naša príprava bola vtedy organizovaná na vysokej profesionálnej úrovni. Neviem ako prebieha školenie inštruktorov v súčasnosti ale asi to už také kvalitne vzhľadom k nákladom nebude.

V nasledujúcich rokoch som pár stoviek štartov a hodín v Blániku odsedel a poviem vám od nejakej romantiky alebo vychutnávania si lietania to má pekne ďaleko. Je to fyzický aj psychický náročná práca , ktorá vyžaduje maximálnu koncentráciu a zodpovednosť za žiačika , ktorý sedí v aeroplane spolu s vami.
Po tom čo za deň absolvujete 50-70 navijakov s prerušením alebo visením lana, 10 vysokých z vývrtkami, špirálami pádmi a pod. to večerne pivo je jedine na čo sa zmôžete.
Aj keď učíte lietať žiak termiku nos vetroňa ktorý behá hore dolu po horizonte nie je nič prijemné.
A stále musíte byť v strehu! Tieto „zapísane“ hodiny vám na vašom pilotnom umení nič nepridajú!
A keď hovoríme o hodinách tak súčasťou výcviku je aj preskúšavanie a dozorovanie žiaka pri samostatných letoch. Každý inštruktor vám potvrdí že je to najťažšia časť tejto práce a za ňu nemá už ani tie zapísane hodiny.
Odmenou pre inštruktora je iba pocit že adeptovi lietania predal svoje skúsenosti a pomohol mu pri jeho ďalšom rozvoji.

Že tato činnosť nie je hra na pieskovisku potvrdzujú aj udalosti kolegov s nášho inštruktoráku. Jeden ukončil svoju pozemskú púť na ľavom sedadle stoštiridsaťdvojky a druhý bohužiaľ stratil žiaka.

Pokiaľ inštruktor robí prácu bez odmeny a vo svojom voľnom čase mali by si ju všetci ľudia v aeroklube vysoko ceniť!

Juraj tatko Dudáš

Peter Hajlik • 6 rokov pred

Moj nazor je: Letecka skola 6kEur z ktorych by slo do vacku ''klubakom'' starajucich sa o prevadzku... kazdeho cas nieco stoji... ak ho nemas aby si sa staral o prevadzku tak to zaplat... ani do klubu nemusi patrit moze to byt pilot iba si kupujuci produkt vycviku a lietania. V momentalnej dobe ked kazde euro klub podrzi tak je nutne prijimat nove trendy.

Lukas Hykl • 6 rokov pred

Dobra plachtarka :)

M.H. • 6 rokov pred

Ak by to bolo až také zlé, tak by sa so žiakmi neodlietalo za rok 320 hodín. Tu sú info pred zahájením kurzu. https://www.facebook.com/ev...

izirajder • 6 rokov pred

Vo veľkých medzinárodných firmách sa čím ďalej, tým viac snažia vyjsť v ústrety zákazníkovi. Jeho spokojnosť by mala byť priorita. Napokon, je to on, čo priamo/nepriamo platí platy ľuďom z firmy. Na Slovensku to mnohí ešte nechápu a zistia to len niektorí a až keď prejdú za hranice. To hovorím hlavne o tých maličkostiach, ktoré nestoja peniaze, ale znamenajú veľa (napríklad zapamätať si presne čo si zákazník želal, dodržať dohodnutý termín, byť k nemu milý nezávisle od okolností, atď.)

Nič nie je nezištné, ani lietanie v aeroklube. Nenahovárajme si, že sú tam samí filantropi. Ak si inštruktor môže zalietať na študentove náklady a zapísať si nálet, už to nerobí nezištne. To, že niekto neplatí 100 % nákladov za lietanie (je to dotované), to ešte neznamená, že by nemal dostať 100 % službu. Čakanie je fakt zabijak a ja ako PPL žiak by som neakceptoval, že by som mal byť na letisku 14 hodín kvôli 10 okruhom. Neverím, že sa to nedá zmeniť a lepšie zorganizovať ak sa pri PPL dá telefonicky upresniť čas a prísť na hotové.

Gonzo • 6 rokov pred

Easyrider len akosi zabúdaš, že medzi plachtárskou prevádzkou a výcvikom PPL je dosť podstatný rozdiel, a v cene PPL platíš aj inštruktora aj mokrú hodinu mašiny, pri plachtárskom výcviku ale neplatíš niečo obdobné (čím nemyslím mokrú hodinu)

izirajder • 6 rokov pred

Gonzo, ja nezabúdam, ja som žiadnu zmluvu/dohodu na plachtársky výcvik ani nevidel. A neviem prečo by to nemohlo byť podobne ako je pri PPL, že si študent zaplatí všetky náklady a iné povinnosti voči škole nemá. Myslím teraz tak trochu aj na seba, že ak by som po PPL chcel lietať aj na vetroňoch a funguje to tak ako to Pavol Clasa popísal, tak by som do toho nešiel. Možno tak pred 10 - 15 rokmi, ale vtedy som si to zas nemohol finančne dovoliť. Už dávno nemáme dobu, keď sa za 100 Kčs ročne dalo lietať. A z vlastnej skúsenosti bohužiaľ, že keď to niekto vníma, že robí nezištne, tak jeho motivácia, prístup a kvalita je na študentovu škodu.

M.H. • 6 rokov pred

Palo tam neuviedol korektne všetko. Lepšie info tu https://www.gonzoaviation.c...

M.H. • 6 rokov pred

Nie je to možné z dôvodu zákona 143/1998 §2) písm. l) športovým lietaním činnosť vykonávaná na účely športu, rekreácie a vzdelávania, ktorá sa nevykonáva za odplatu

negonzo • 6 rokov pred

to, ze si niekto nevie zratat 2+2 nie je v 21. storoci rozhodne chyba ziaka. je to problem aeroklubu. ak im 2000,- nestaci, tak nech pytaju 4000,- alebo kludne 6000,- a nech sa tak aj chovaju. ak maju pocit, ze si to nejaki talentovani, ale chudobni nemozu dovolit, nech im daju specialny program vycviku pre nich s podmienkou odpracovat nejake hodiny v AK, ale podla jasnych pravidiel. bohatsim to isto vadit nebude a kazdy moze byt spokojnejsi. inak sa zobudte. uz je rok 2017, nie 1985. vtedy ste mohli byt na letisku aj 3 roky v kuse. take zmyslanie je uz na smiech. a pri pilotoch, ktori maju byt elitou naroda, je to viac nez trapne. ziakovi, ktori tuto debatu konecne otvoril, by ste mali dat medailu a nie stvat ho, ako nejakeho zradcu. ak sa takto chovate a tuto diskusiu cita zaujemca o lietanie, mlady, nadseny 15 rocny clovek, ktory by letectvu mohol vela dat, tak sa vdaka vam radsej da na nieco ine alebo odide do zahranicia, co sa pre vas rovna vlastizrade, ako tak citam. a to bude vas pomaly, ale nezvratny koniec. a letisko sa moze zorat a vysadit na nom kukurica alebo postavit vilova stvrt. skoda, skoda toho, skoda vas. je mi vas luto.

Jenki_61 • 6 rokov pred

No, a mne je ľúto Teba. Netušíš, o čom píšeš.

Nie je to o peniazoch, a preto tomu nerozumieš. A práve preto je plachtarina taká zaujímavá. Nie je pre každého.

Gonzo • 6 rokov pred

Piloti rozhodne nie sú elita národa, to bolo tak akurát v príbehoch o Bigglesovi

M.H. • 6 rokov pred

Ale aeroklub je niečo podobné ako športový klub. Vrámci jeho činnosti je umožnené spraviť si SPL len za náklady na lietadlo, a ostatné človekohodiny si navzájom vraciame vzájomnou pomocou. Samozrejme dá sa to zorganizovať, že prídeš na konkrétnu hodinu len potom si musíš zaplatiť cca 25h vetroň+ cca 8h vlečná + inštruktor + vlekár + pomocník na krídle. A zistíš že PPL je lacnešie.

izirajder • 6 rokov pred

Aj vzájomná pomoc sa dá zorganizovať lepšie a bez extrémneho navýšenia ceny. Sú to len dvaja piloti navyše a pomocníci sa navzájom môžu prestriedať, no nie?

M.H. • 6 rokov pred

Otázka. Vieš ako vyzerá bezmotorová prevádzka?

izirajder • 6 rokov pred

Podľa itinerára, čo som čítal, to vyzerá ako v pionierskom tábore, kde niekomu vyhovuje ten silno nesymetrický vzťah medzi študentmi a ostatnými. ("V rámci dobrých vzťahov môžu žiaci sem tam ponúknuť aj inštruktorov svojou troškou z desiaty, keďže samotný väčšinou nemá čas sa najesť", "Základom je aby sa od toho adept nezaprasil tak, aby nezamastil postroje a riadidlá vetroňa") v 15 rokoch by som si to neuvedomil, ale dnes by ma takéto niečo urazilo. Študenti si časť nákladov odpracujú na letisku. My starší už ináč vnímame cenu svojej práce a času nestráveného s rodinou. Tým chcem naznačiť pre akú vekovú skupinu je plachtársky výcvik určený.
Ja by som si aj priplatil a určite by to nebolo drahšie ako PPL.

Gonzo • 6 rokov pred

Easyrider trochu ti popíšem realitu

silno asymetrický vzťah sa prejavuje asi takto, zhodou okolností som pozoroval pred 2 - 3 rokmi v Nitre skupinu plachtárskych žiakov :

inštruktori a starí piloti tlačili Blaníka a mladí kukali na nich ako telatá, a nikto ani nepohol prstom, tak som si spomenul na staršie časy, a niekoľko hlasných poznámok im pomohlo uvedomiť si, že ten Blaník tlačia na štart kvôli nim a nie kvôli inštruktorom

Gonzo • 6 rokov pred

pre salónnych pilotov je preto lepšie vkráčať do leteckej školy, kde je všetko pripravené, a každý si to uvedomuje, vrátane inštruktora, mechanika, majiteľa

tam si kľudne hovor, že očakávaš za svoje peniaze služby na úrovni, ale v prípade aeroklubu si úplne mimo

Gonzo • 6 rokov pred

a ešte ma napadá silná asymetria, ktorú som si už dávnejšie všimol, novoprichádzajúci ľudia so záujmom o lietanie majú silno vyvinutý zmysel a povedomie aké sú ich práva, čo sa týka povinností to je úplne opačne

izirajder • 6 rokov pred

Aj žiak v aeroklube je istým spôsobom klient, keďže niečo od aeroklubu chce. Ak sa dá niečo zlepšiť, tak prečo nie, hlavne ak mnoho vecí na zlepšenie nestojí peniaze. Len zo zvyku, alebo preto, že tam nie je finančná motivácia? Ja som rád, že si ľudia konečne uvedomujú svoje práva a svoju cenu. Práva a povinnosti majú byť v dohode, tak je to férové

M.H. • 6 rokov pred

Žiak v aeroklube je v prvom rade člen klubu, kde v rámci klubovej činnosti si robí výcvik. Plachtár si pripavuje svoju techniku sám a na to má typovú skúšku na vetroň. Tak isto musí vedieť handling nakoľko mu to nikto nepripraví. A v tom domnelom zabitom čase keď pomáha na štarte sa to všetko učí pod dohľadom. Až bude pilot už to všetko musí vedieť. Ak ho naučíme len lietať, tak je potencionálny prúser na zemi.

izirajder • 6 rokov pred

Rozumiem, je to aeroklub.
Funguje to tak ako je popísané tu?
http://www.profipilot.sk/st...

M.H • 6 rokov pred

Tak 50/50. Niektore veci su az zavadzjuce. Vycvik sa da preniest, a u nas sa plati len to co sa odlieta. Aj clen cakatel uz lieta za klubove ceny a je poisteny.

Gonzo • 6 rokov pred

vo veľa veciach má ten článok pravdu, avšak na záver je link na leteckú školu Jet Age, predtým tam bol link na inú leteckú školu v Bratislave, a ešte predtým na inú leteckú školu v Trenčíne, toľko o objektivite / admin tejto stránky na ktorú sa odvolávaš, sa už nikdy v týchto leteckých školách nemohol fyzicky ani zjaviť

Gonzo • 6 rokov pred

Tak napis akoby si si to predstavoval tie zmeny "Zoli" a potom aj kolko mas nalietane a ake typy lietas

izirajder • 6 rokov pred

Všelijaké nápady už boli spomenuté, aj od iných. Ak je aeroklub a inštruktori spokojní a chodia žiaci, tak načo niečo meniť. Ja len vyjadrujem svoj názor (s ktorým súhlasia aj iní), že takýto typ výcviku nie je vhodný pre mnohých záujemcov. Na jednej strane je to vhodné pre mládež, ale na druhej strane tie poplatky za lietanie sú pre študenta dosť vysoké. Potom sú tu ľudia, ktorí robia celý týždeň od rána do večera, aby uživili rodinu a mohli si dovoliť aj lietanie ale chcú sa venovať rodine viac než lietaniu. Pre takých je celá sobota strávená na letisku bez garancie lietania dosť nevýhodná ponuka. Ale ak je to tým, že nie som vhodný adept, lebo nie som ochotný pre svoj koníček dosť obetovať, tak už sa nebudem vyjadrovať. Môj nálet je myslím irelevantný, píšem ako človek, ktorý by si rád vyskúšal lietať aj na vetroňoch.

Jan D • 6 rokov pred

Ježiši kriste, ale tak ať tihle lidi nelezou do aeroklubů, ale do komerčních škol. Aeroklub je aeroklub, ne komerční letecká škola. Tečka. Když nemáte čas být na letišti celý víkend i za cenu 10 okruhů, tak vás přece nenutí nikdo chodit do aeroklubu. Odlítejte si to kde chcete. Můžete si přece vybrat komerční leteckou školu, která funguje tak, jak vy chcete. Nechápu, proč by aeroklub měl nějak měnit svoje fungování kvůli vám. Já osobně na aeroklub už taky nemám čas a tak musím létat jinde. Ale je to můj problém, ne klubu.

Michal • 6 rokov pred

Ak nájdem komerčnú školu ponúkajúcu plachtársky výcvik, veľmi rád. Ale v našich končinách som o ničom takom ešte nepočul

Martin Frič • 5 rokov pred

Benešov u Prahy . ing Ramert...

M.H • 6 rokov pred

Plachtarcina je casovo narocna. Ale ak tomu venujes aspon jeden vikend mesacne prekuaz sa da spravit za dve sezony. Pre uz pilota aj menej. Ak je studak ochotny si odlozit mesacne cca 50-60€ tak to tiez za dva roky zvladne.